Metoda Tomatisa w Naszym Przedszkolu

Nasze Przedszkole wzbogaciło się o specjalistyczny sprzęt do terapii słuchowej – Solsiten®- Metoda Tomatisa®

METODA TOMATISA –
SŁUCHOWA STYMULACJA NEUROSENSORYCZNA

MOŻNA DOBRZE SŁYSZEĆ I ŹLE SŁUCHAĆ

Jeżeli uważnie słuchasz np. co mówi nauczyciel , nie słyszysz otaczających dźwięków. A tak naprawdę słyszysz je świetnie, ale nie zwracasz na nie uwagi.
To oznacza, że jesteś w stanie odizolować się od zakłóceń, skupiając się wyłącznie na dźwiękach, które są istotne. Może się to wydawać proste, a tymczasem chodzi tu o zaawansowaną zdolność poznawczą, która wymaga umiejętności radzenia sobie z emocjami.
Metoda TOMATISA® pomaga lepiej słuchać, a nie lepiej słyszeć.

ZASKAKUJĄCA METODA TOMATISA®

Gdy nasze słuchanie jest zaburzone, mózg nie zwraca uwagi na dźwięki przekazywane przez ucho. Należy więc przyciągnąć jego uwagę. Wiadomo, że mózg jest bardzo wrażliwy na nagłe zmiany, których nie jest w stanie przewidzieć. Przykładem może być szczekanie psa sąsiadki, na które zwrócimy uwagi gdy szczeka po raz setny. Natomiast gdyby ten pies nagle zaczął muczeć, z pewnością aż podskoczylibyśmy z wrażenia.

Podczas seansów słuchowych Metody Tomatisa® płynąca przez słuchawki muzyka charakteryzuje się nagłymi zmianami kontrastów, zależnymi od barwy i natężenia dźwięku. Dzięki nim mózg stopniowo uczy się uwagi słuchowej.
Ponadto kontrasty te są tak zdefiniowane, by kłaść nacisk na przekazywanie dźwięków wysokich, które pobudzają większość zmysłowych komórek słuchowych, mających duży efekt stymulujący.

POZYTYWNE WIBRACJE Z METODĄ TOMATISA®

Dźwięk to rodzaj wibracji. Gdy rozchodzi się w powietrzu, mówimy o przewodnictwie powietrznym. Jeszcze lepiej przewodzą dźwięk kości naszego ciała- przewodnictwo kostne.
Podczas seansów słuchowych Metody Tomatisa® muzyka przekazywana jest przez słuchawki obiema drogami. Muzyka dociera do przewodu słuchowego przez słuchawki na uszach oraz za pośrednictwem wibracji oddziaływujących na górną część głowy.

OBSZARY ZASTOSOWANIA

Metoda Tomatisa® skierowana jest zarówno do dzieci i dorosłych w każdym wieku. Jest to technika uzupełniająca inne profesjonalne metody wsparcia. W żadnym wypadku nie zastępuje pracy terapeuty czy pedagoga. Wręcz przeciwnie, jej działanie zwielokrotnia efekty terapii, zwłaszcza w poniższych dziedzinach:

PROBLEMY W UCZENIU SIĘ I ZAKŁÓCENIA JĘZYKOWE

ZABURZENIA UWAGI

ZABURZENIA AFEKTYWNE I EMOCJONALNE

ZABURZENIA PSYCHOMOTORYCZNE

CAŁOŚCIOWE ZABURZENIA ROZWOJU

ROZWÓJ OSOBISTY I DOBRE SAMOPOCZUCIE

LEPSZY GŁOS I WIĘKSZA MUZYKALNOŚĆ

PRZYSWAJANIE JĘZYKÓW OBCYCH

Badania dowodzące skuteczności metody oraz więcej informacji można znaleźć na stronie http://www.tomatis.com
Neurologopeda